פרויקט רוזי – גרהם סימסיון

גבר יוצא לחפש את האישה המושלמת. לכאורה זה נשמע כמו עוד סיפור בנאלי. אבל לא כשהגבר הזה הוא הגבר הכי חנון בעולם, פרופסור מבריק לגנטיקה אוכל, מתאמן וישן בשעות קבועות, לא מבזבז אפילו דקות על שטויות, ואולי בגלל זה סובל מקושי להשתלב בחברה ולהביע רגשות, דבר שיוצר לא פעם מצבים מביכים ומצחיקים מאוד.

פרופ’ דון טילמן מבין שהוא לא אדם רגיל, שאולי הוא קצת יותר קפדן ומתוכנן מכולם, ואולי, באמת אולי קצת כפייתי, ולכן הוא מקבל את הקושי שלו בגיל 40 ומשהו למצוא בת זוג שתענה על דרישותיו הרבות והמשונות.

לכן הוא מכריז על “פרויקט הרעיה”  – שאלון סטטיסטי מדעי המשתרע על פני 16 עמודים, (משני צדדים), שאותו יחלק ל”רעיות” פוטנציאליות, ובאמצעותו יסנן את המועמדות ה”מתאימות” בלבד.

בעמ’ 25 הוא מסביר:

“שאלון! פתרון כה מתבקש. כלי מונחה מטרה, תקף מדעית, שכולל את כל הידע העדכני הטוב ביותר כדי לסנן את מבזבזות הזמן, את הבלתי מאורגנות, את מפלות הגלידה, את המתלוננות על הטרדה ויזואלית, את המאחרות הכרוניות, את הבוהות בקריסטלים, את הקוראות בהורוסקופים, את המכורות לאופנה, את הפנאטיות הדתיות, את הטבעוניות, את הצופות בבטלויזיה, את הבריאותניות, את המעשנות, את הבורות במדע, את ההומופאטיות, וישאיר, בשאיפה, את בת הזוג המושלמת, או – האפשרות המציאותית יותר – רשימה קצרה מאוד של מועמדות שניתן להסתדר איתן”

וגם לא צריך לצרף תמונה. מראה חיצוני איננו חשוב כלל, חוץ מכמובן נתוני מפתח של משקל, גובה ומדד מסת הגוף.

אבל אז הוא פוגש את רוזי. רוזי היא אמנם יפיפיה, אבל זה לא נותן לה שום נקודות זכות. היא ברמנית, ולכן כנראה לא חכמה, היא מאחרת כרונית, מעשנת, צמחונית, ועוקצנית.

זה כמובן פוסל אותה באופן מיידי מ”פרויקט הרעיה”, אבל מאפשר לפתוח איתה בפרויקט חדש וסודי “פרויקט האב” שבו הוא נדרש להפעיל את תחום התמחותו הגנטי בשביל לסייע לה למצוא את אביה האמיתי.

את העלילה אתם בטח מתארים לעצמכם, אבל אל תעיזו לוותר על הקריאה. זה אמנם לא ספר מופת אבל בהחלט רומן משודרג, הן בזכות כשרון הכתיבה החינני, הסיטואציות ההומוריסטיות, אבל בעיקר בעיקר, בזכות התאור המצחיק והמדויק של גבר, שנרמז שהוא לוקה בתסמונת אספרגר, למרות שאף פעם לא במפורש, והיכולת לתאר אותה כך שזה נשמע ממש מושלם. מי לא היה רוצה לאכול רק את הדברים הנכונים, בזמנים הנכונים, להתאמן יום יום באופן קבוע מבלי להחסיר אפילו אימון אחד, לחיות ע”פ סדר יום מאורגן בקפידה שבו אף דקה אינה מבוזבזת ולעסוק רק בדברים הבאמת חשובים של החיים. מושלם, לא?

דון טילמן מצטרף לדמויות ספרותיות וקולנועיות מרתקות כמו הגיבור של “המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה” של מארק האדון, דסטין הופמן ב”איש הגשם” וג’ק ניקולסון ב”הכי טוב שיש”, שאיתו הדמות של דון ממש מזדהה, ואף שואבת אופטימיות מההצלחה של ניקולסון לכבוש את ליבה של הלן האנט, למרות אישיותו הבעייתית.

המפגש עם רוזי מערער את שגרת חייו הקפדנית, מנפץ את לוח הזמנים שלו ומאלץ אותו להתמודד, לראשונה בחייו עם רגשות של תסכול, כעס, דחייה ובלבול, או במילים יותר מדוייקות עם רגשות באופן כללי.

את העלילה כאמור כבר הבנתם, ואת הסוף אתם בוודאי יכולים לתאר לעצמכם, אבל אל תחכו לסרט, למרות שבוודאות יגיע. הספר תורגם ל- 35 שפות והפך לרב מכר מיידי ואחד הספרים המדוברים ב 2013.

אז תקראו. ההנאה מובטחת.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?