הכל "באשמת הכוכבים" – ג'ון גרין

עשרים וארבע שעות אחרי שיצאתי לחופשה אני כבר יכולה לסכם שהיתה חופשה מוצלחת.

רק הגעתי וכבר ביום בראשון הספקתי להתחיל ולסיים ספר מקסים שגרם לי לצחוק ולבכות, לרצות להעתיק ממנו קטעים שלמים כדי שאוכל לזכור אותם גם מחר, ובעיקר לחשוב, ותודו שלחשוב, במובן של להרהר על החיים ככה סתם באמצע החיים, זה לא כזה דבר מובן מאליו. אין כמו להתחיל חופשה עם ספר טוב.

בטח תגידו שאהבתי את הספר הזה בגלל שהוא על סרטן, אחד הנושאים האהובים עלי. אבל אני אהבתי את הספר למרות שהוא על סרטן. אהבתי אותו כי למרות שהוא מדבר הרבה על המוות הוא בעצם עוסק בחיים. אמנם על החיים בצל המוות, אבל כפי שאומרת הייזל גיבורת הספר, החיים הם תמיד בצל המוות.

קבלו את הקטע הפותח את הספר:

"בסוף החורף של שנתי השבע-עשרה, אמא שלי החליטה שאני בדכאון, כנראה בגלל שרק לעיתים רחוקות מאוד יצאתי מהבית, ביליתי די הרבה זמן במיטה בקריאת אותו הספר שוב ושוב, אכלתי באופן לא סדיר, והקדשתי לא מעט משפע הזמן הפנוי שלי למחשבות על מוות.

תמיד כשקוראים על סרטן בחוברות הסברה או באתרי אינטרנט, רואים שדכאון הוא אחת מתופעות הלוואי. אבל למעשה, דכאון הוא לא תופעת לוואי של סרטן. דכאון הוא תופעת לוואי של סופניות, וגם סרטן הוא תופעת לוואי של סופניות. כמו כל דבר בעצם."

כדי שלא תחטפו בעצמכם דכאון, רציתי לספר לכם שזה לא ספר על סרטן. מדובר בסיפור אהבה בלתי שגרתי לחלוטין, בין בחור "לוהט" (זה ציטוט מהספר) לבין בחורה שנראית כמו נטלי פורטמן של תחילת שנות האלפיים (שוב ציטוט).  זהו סיפור אהבה מהסוג ששובר את הלב ומרחיב אותו בעת ובעונה אחת. ספר רצוף תובנות מטלטלות על החיים ועל המוות, על האהבה ועל מה אתה מצפה שהחיים שלך יהיו ומה יגרום לך להרגיש מסופק מהחיים שלך, ולא משנה באיזה שלב או נסיבות אתה עומד לסיים אותם. זה גם סיפור על ספר שמשנה לאנשים את החיים ועל מסע בעקבות ספר שמשנה לך את החיים שזה משהו הרבה יותר נדיר מהחיים והמוות.

רציתי לספר לכם שהספר מככב חודשים ארוכים ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס וזכה לביקורות נלהבות.

רציתי לספר לכם שהסופר ג'ון גרין הוא חתיכת טיפוס. אמריקאי בן 35 שמתמחה בז'אנר שנקרא young adult שזה בדיוק אנחנו.., שזה ספרו הרביעי, כולם אגב רבי מכר שזכו בפרסים יוקרתיים, אבל זהו ספרו הראשון שתורגם לעברית. הבחור מגדיר את עצמו גם כ- vlogger, שזה וידאו בלוגר, ומפורסם בעיקר בזכות הוידאו-בלוג Brotherhood2.0 שבו הוא ואחיו האנק, התחייבו במשך שנה שלמה (2007) לתקשר בינהם רק באמצעות בלוגים מצולמים. אה, ויש לו גם למעלה ממליון עוקבים בטוויטר, אליו הוא מתייחס כמו ספר, רק יותר קצר. (http://twitter.com/realjohngreen)

אז אם אתם מרגישים אמיצים, ולא מפחדים מנושאים איך לומר לא ממש מעודדים, ומוכנים לקחת את עצמכם למסע קצר שמשלב מחלות סופניות ומחשבות סופניות אבל גם הרבה מאוד קלילות, ציניות, הומור ואהבה, ואם אתם אוהבים ספרים שנשארים אתכם עוד קצת אחרי שהם בעצמם מגיעים אל קיצם זה ממש אבל ממש ספר בשבילכם.

הנה ג'ון גרין בבלוג המצולם שלו מדבר על הכריכות שהוא הכי אוהב לספר מבין כל התרגומים שיצאו לו

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *