ספרים חדשים ומומלצים – פסח 2017

‏‏Woman-reading-book-beach-091214-600x315 - עותקגם חג של התחדשות, גם חופשה ארוכה על חופים קסומים,

אין ברירה – חייבים ספרים חדשים!

אחרי שבדקתי והתייעצתי, אלה ההמלצות שלי. כמובן שאחזור אליכם עם דעה מנומקת אחרי הקריאה.

חג שמח!

הסיפור-של-מי-שברחו-אלנה-פרנטההסיפור של מי שברחו ושל מי שנשארו / אלנה פרנטה

אם גם אתם חיכיתם בקוצר רוח לכרך השלישי בסדרת הרומנים הנפוליטנים של אלנה פרנטה, אין צורך להמליץ בפניכם על הספר. אם במקרה פספסתם את השנה האחרונה בייקום הזה, מדובר בסדרה של ארבעה ספרים שכתבה סופרת שביקשה להשאר אלמונית אך בינתיים נחשפה זהותה.

הספר הראשון “החברה הגאונה” – מלווה שתי חברות ילדות בשכונת עוני בנפולי מגיל בילדותן, ואילו הספר השני “הסיפור של שם המשפחה החדש” ממשיך לעקוב אחר תהליך התבגרותן ונישואיה של לילה. הספר השלישי מלווה את לִילה ואת אֶלֶנה בעיקר בשנים 1968–1976, מגיל 24 שלהן ועד 32, שתקופה שבה הן מתפתחות בכיוונים שונים לחלוטין והתקשורת בינהן מתבצעת בעיקר באמצעות הטלפון. הספר הראשון הוא ספר מצוין. השני כבר עוצר נשימה, ומי שקרא את השלישי מעיד הוא אפילו יותר טוב מהשני..

985138הבנות / אמה קליין

אמה קליין בת ה- 27 פרצה כמטאור בשמי הספרות, כשכתבה את רב המכר הזה בהשראת קורותיה של הכת הנודעת לשמצה “משפחת מנסון”.

זהו סיפורה של אייוי, אישה בת 40 שאינה מוצאת את מקומה בעולם , ומשקיפה ממרחק של שנים על התקופה שבילתה בחסות הכת הבלתי אפשרית הזו ועל ההשלכות ההרסניות שלה על חייה.

בסוף שנות השישים הסוערות בצפון קליפורניה. בהיותה מתבגרת צעירה היא פגשה בשיטוטיה בעיר קבוצת ילדות–פרחים, שהמבוגרת והדומיננטית מכולן, סוזאן, פרשה עליה את חסותה. מוקסמת מתחושת השחרור והחופש שהן הקרינו וסקרנית לגבי אורח חייהן, מחליטה איווי להתלוות אליהן לחווה נחבאת בין ההרים. שם, ביחד עם צעירים וצעירות נוספים, מתנהלת קומונה שבראשה עומד מנהיג כריזמטי. נואשת להשתייך ולמצוא לעצמה מקום בעולם, איווי מחזקת את קשריה עם אנשי הקומונה ואינה מבחינה כיצד כל יום שעובר עליה בכת הדוגלת באהבה חופשית, למעשה מקרב אותה להתפרצות אלימה ורצחנית שתכה את ארצות–הברית בהלם.

בגיל 40 תוהה איווי תוהה על המבנה החברתי והשיטה שאיפשרו אותו, על הכוח שאדם מאבד כשהוא מבקש למצוא אותו אצל אחרים, ועל הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לתמרן נפש לא מגובשת, המשתוקקת בכל מאודה להכרה.

985293הטבח / הארי קארסינג

יום בהיר אחד מגיע לעיירה קוב איש מסתורי ששמו קונרד. הוא לבוש שחורים, מצויד בסכין מטבח ובספר מתכונים. את דרכו אל העיירה הוא עושה ברכיבה אופניים, בשבילים המתעקלים בין גבעות, כשברקע אחוזה מרשימה ביופייה.
מאותו רגע עומדים חיי העיירה וחיי רבים מתושביה להשתנות מן הקצה לקצה.

קונרד מתקבל לעבודה כטבח בבית משפחת היל – אחת משתי המשפחות האמידות באזור.
באמצעות השליטה המושלמת שלו באמנות הטעם ובתוספת כוח שכנוע נדיר, הוא מתחיל לגרום לאנשי העיירה לסור למרותו.
הקוראים, כמו אנשי העיירה, אינם יודעים מהי מטרתו הסופית של קונרד, וכך הם נסחפים לקריאה קומפולסיבית הדומה לאכילה
מתוך בולמוס. העלילה פשוטה ומהירה, והקריאה מלווה בתחושת מתח ומסתורין, דפיקות לב והנאה עזה, בספר שאין שני לו.

כשהטבח יצא לאור לראשונה בשנת 1968, ללא ציון שמו של המחבר או כל פרט על מקורה וכוונותיה של היצירה – החלה להיבנות סביבו הילה מיוחדת. האם זוהי אגדה או מטפורה, ספר מתח או מסמך המדבר בשבחי הטעם והמטבח?
כך או כך, לפנינו ספר חריג ביופיו ועוצמתו, שתופס את הקוראים מתחילתו ועד המילה האחרונה, עד הביס האחרון, ממש כמו מתכון נפלא וסודי.

villar-coverעיני מים / דומינגו ויאר

הספר האחרון בהוצאת 9 נשמות האהובה עלי, חוזר לז’אנר ה”נואר” : יצירה שפועלת בו-זמנית כרומן עלילתי, כסרט קולנוע זר מענג, וכמדריך גסטרונומי

העלילה מספרת על בלש ספרדי: ליאו קַלדָס, השונה מכל הקולגות שלו – הנורבגים, הבריטים, האמריקאים, הצרפתים. הוא אמנם יפתור תעלומה מסתורית ומותחת, רצח של סקסופוניסט צעיר, אבל הוא יעשה זאת – עם עוזרו אֶסטֵבֶס – תוך כדי אכילת דגים טריים ופירות ים בפונדקים ומסעדות שעל שפת האוקיינוס האטלנטי היפהפה של גליסיה, ותוך כדי שתיית יינות לבנים מהאזור, על רקע נופים אותנטיים, מוקף טיפוסים פשוטים, השקועים ביומיום הציורי של המקום.
מה עוד אפשר לבקש? קריאה משונה ושמחה. בלש שאוהב ליהנות מהחיים. כתיבה בהירה, אלגנטית וטרייה. קריאה שוקקת שמציתה את דמיוננו, בשעה שאנחנו עדים לשיטוטים, למרדפים ותעלומות, על רקע דיאלוגים שנונים, תיאורים מדויקים, ושירי ג׳ז של בילי הולידיי. כל זאת כשהבטן שלנו מקרקרת מרעב, וראשנו מפליג לצפון מערב ספרד.

כרגיל אצל 9 נשמות, ספר לא רגיל, בכל כל כך הרבה מובנים, אך כרגיל מענג ביותר.

985186כפיות / לילך סיגן

עד כמה אנחנו באמת מכירים את עצמנו? וכמה רחוק נסכים ללכת כדי לממש את היכולות שלנו?

שירה לייטנר היא אשת קריירה ואם חד הורית, מיכאל הוא סטארטאפיסט שמאחוריו כבר אקזיט מצליח, והמפגש בינהם מצית רומן לא שגרתי. עד כאן זה נשמע לכם ממש שגרתי, אבל זהו שממש לא.

שירה ומיכאל מנהלים רומן אינטנסיבי אבל נפגשים 2-3 פעמים בלבד במהלכו. את רוב התקשורת בינהם הם מנהלים בתוך תיבת דואר אלקטרוני שרק שניהם יודעים על קיומה.

מרגע שהם מכירים, מיכאל טוען ששירה לא מכירה את עצמה בכלל, ומציע להיות החונך שלה ולעזור לה לעבור תהליך בעזרתו היא תגלה פרטים מהותיים שלא היתה מודעת אליהם. למרות הסקפטיות והציניות, שירה נעתרת ונסחפת לתוך עולם מוזר ובלתי מוכר ואפילו קצת מפחיד.

זהו סיפור על אישה בת 40 שמאמינה שהיא כבר יודעת הכל על עצמה, אבל פתאום מתברר לה שבעצם אין לה מושג מי היא באמת, ומהו הכוח האמיתי שלה.

ואם תרצו זהו סיפור על כוח. כי לכל אחד מאיתנו יש כוח. השאלה אם יש לנו בכלל כוח לגלות אותו.

 

michmonet-gagueimמכמונת געגועים לפניך  / אלכס אפשטיין

אלכס אפשטיין הוא אמן הסיפור הקצר. וכשאני אומרת סיפור קצר אני מתכוונת ממש קצר. כי יש ספורים של אפשטיין שיש בהם רק 10 מילים. אבל הם מספרים כל כך הרבה.

הספר החדש “מכונת געגועים לפניך” הוא ספרו הנרחב ביותר, שמאגד מאתיים ושניים סיפורים קצרצרים, מענגים ומכמירי לב, על אהבה, געגועים, זיכרון וכתיבה.

בעיני אפשטיין הוא לא סופר הוא קוסם. בכל פעם שאני קוראת אותו אני לא מאמינה איך אפשר להגיד כל כך הרבה בכל כך מעט.

האצבעות על הגבעה / איתן דרור פריאר

עטיפה_-_האצבעות_על_הגבעה(1)הספר זכה בפרס ספיר לספר ביכורים לשנת 2017, סיבה מצוינת בשבילי לרצות לקרוא אותו.
חבר השופטים, בראשות השופטת בדימוס ד”ר עדנה קפלן־הגלר, נימק את הבחירה בספר בכך ש”הוא מורכב משלוש נובלות המובילות את הקורא לתוככי המשפחה הישראלית המתפרקת. הנובלות מציעות מבט מפוכח, אמיץ וחומל ומעלות שאלות בדבר זיכרון, שכחה ואחריות. דרך כתיבה פרגמנטרית, הנעה במישורי זמן שונים, הנובלות מתארות את מחירה של המלחמה לאורך שנים והשפעתה על מרקם המשפחה, ושואלות שאלות בדבר יחסי הורים־ילדים, הזיקנה, המחלה והאהבה.

הסיפורים מספרים על נגה, אישה בתחילת שנות החמישים לחייה, מודיעה לבעלה שהיא מתכוונת להיפרד ממנו, וכבר מצאה לה במקומו תחליף לא צפוי, בן שמקנא עד טירוף באביו הזקן על המטפלת שלו, ששניהם חושקים בה, ואם שחוטפת את שלושת ילדיה כדי להרחיק אותם מאב הלום קרב.

‘האצבעות על הגבעה’ הוא ספר בשל ומקורי אשר מהדהד זמן רב לאחר קריאתו”.

עטיפה_-_ארבעה_אבות(1)ארבעה אבות / אמיר זיו

גבר צעיר מגלה שאשתו מפרסמת בשם בדוי שירי אהבה בעיתון נוער, דייר נרגן מתלונן על המרפסת שנסגרה מעליו, וילדה ננטשת לילה אחד ביער בדרך לירושלים – מה מחבר בין כולם? רומן שבנוי משלוש עלילות שמתרחשות במרחק של שנים זו מזו ונקשרות ונחתמות יחד, וביסודן אהבה וקנאה עזות כמוות. מה שמתחיל כהתכתבות שגרתית לכאורה בין פקיד עירייה לתושב שמתלונן על חריגות הבנייה של שכנתו, חושף תחתיו דרמה גדולה, חסרת פשרות.

אמיר זיו, בספר ראשון, נע במיומנות מפתיעה ובכישרון גדול בין רגעים קומיים משעשעים ובין שיאים דרמטיים, ומערב בעלילה כמה דורות, ששלובים בה לבלי התר. מעמוד לעמוד הקורא מיטלטל אִתם יחד: משתעשע, מזדעזע, נמתח ומרותק עד השורה האחרונה.

“קראתי אותו ביעף אחד עוצר נשימה ועכשיו הוא כבר אורב בשולי התודעה, צף לפתע ונדחק בערמה בכל פעם שהאבהות שלי מעסיקה אותי בכל מני רגעים לא צפויים של היממה. כל אבא חייב לקרוא את ‘ארבעה אבות’, גם כל אמא, וגם ילדים שיהיו אבות או אמהות.”
יואל אסתרון, מרץ 2017.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?