רק עוד 3 ימים לפסטיבל דוקאביב – הסרטים הזוכים שחייבים לראות

פסטיבל דוקאביב, שמצליח להתעלות על עצמו בכל שנה מחדש, ינעל במוצ”ש.

אז כבר יש זוכים! ואם עוד לא ראיתם, או לא הספקתם, ריכזתי עבורכם את הסרטים שאתם ממש ממש חייבים!

שכמובן מוקרנים במהלך שלושת הימים הבאים, כולל הקרנות חדשות שנוספו לאור דרישת הקהל והקרנות של הסרטים הזוכים.

אז אל תגידו שלא אמרתי..

הפשע הקרוי אדם – חמישי, 12:15 (הקרנה חדשה)

רפאל, אחד מארבעת בניו של חנוך לוין, עשה סרט על אבא שלו. אבל לא סרט על חנוך לוין המחזאי, הבמאי המשורר או הסופר, אלא על חנוך לוין האדם, הבעל והאבא שהיה. תשקיף מדויק של האיש כפי שראו אותו ארבעת ילדיו, אותם אהב לכנות בשמות חיבם מוזרים – אהרון (חזירה’לה), ישראל (כץ), אלכסנדר (חגזר) ורפאל (קוקה’לה) ושלוש נשותיו – נאווה, ליליאן, ועדנה, שמסבירה באיזה שם חיבה כינתה היא את לוין – בעלולקס, היא אומרת. וזה כבר מסביר לכם הכל.

סרט קטן, אינטימי מאוד, שחושף סיפור חיים מרתק, מהול בהרבה הומור ועצב, ומבוים ברגישות רבה. ושום מילה על כשרון שעובר בגנים.

״אי, ילדים, נולדתם לשבור לנו
את הלב. אנשים קטנים שכמותכם,
גמדים מצחיקים עם תחפושות משונות,
סהרורים, תמימים, שואלי שאלות מטורפות,
שוברי צלחות, מרטיבי מכנסיים,
קופים קופצים ורצים, קמים ונופלים,
גונבי ממתקים ללא גבול וקץ –
נולדתם לפרוט על מיתרינו הכי כמוסים,
נולדתם שלא נוכל לעמוד בפניכם,
נולדתם פשוט לשבור לנו את הלב”

הסרט השמח, חמישי, 12:30 ושבת 19:45

סטפן זגמייסטר הוא מעצב גרפי גאון, שהחליט לבדוק במשך שנה אחת איך הוא יכול לשפר את רמת האושר שלו באמצעות שלוש דרכים: מדיטציה, טיפול קוגנטיבי ותרופות. בדרך הוא גם התאהב בשלוש נשים.

הסרט הדוקומנטרי שלו, שהוא בנוסף למחקר גם חתיכת גאונות עיצובית מבטיח שלא תצאו מהסרט יותר מאושרים. אני דווקא יצאתי ממש ממש מאושרת. גיליתי שאחת הדרכים להיות יותר מאושר היא לגלות אנשים ממש מוכשרים. ממש ממש מוכשרים

תחת השמש – שנה בצפון קוריאה, חמישי ב 10:00, שישי ב 15:15

הוראות הבימוי ההזויות והאינסופיות מפיהם של מפקחים מטעם השלטון, המלווים את צוות הצילום בכל שעות היממה “כדי שלא יהיו טעויות בהצגתה של המדינה הטובה בעולם” – עשויים ליצור את הרושם שמדובר בקומדיה, אבל לא.

הבמאי הרוסי ויטלי מנסקי (“מולדת או מוות”) יצא לצפון קוריאה כדי לצלם שם סרט תיעודי, המתמקד בחייה של ילדה במשפחה טיפוסית בפיונגיאנג. למרות שמלוויו משוכנעים שהצליחו לרתום אותו לצילום סרט תעמולה, מנסקי חושף, כאילו בדרך אגב, את ההכנות הקפדניות לקראת כל סצנה, השכתובים החוזרים של כל משפט שנאמר מפי המצולמים וההוראות המדויקות, המכוונות אפילו את עוצמת הצחוק הלכאורה ספונטני של אבי המשפחה.

מתוך הרגעים האלה עולה תמונה מחרידה ומסויטת של שלטון טוטליטרי, שתושביו מתקשים לחייך ללא פקודה.

אמא ילדה, יום חמישי, 12:15, יום שישי 12:30

הסרט זכה לציון לשבח בתחרות הישראלית.

מנימוקי השופטים: הסרט חושף ברגישות ובעדינות אין קץ את סיפורן הקשה מנשוא של נשים אשר בהתאם למסורת נמסרו בילדותן ושועבדו לגברים מבוגרים מהן בשנים רבות. יעל קיפר ורונן זרצקי מצליחים לספר – דרך שכבות רבות של הסתרה, הכחשה ובושה – סיפור מורכב וחשוב ביותר, שמהדהד ומתקיים מאז ועד ימינו אנו.

Lovetrue, חמישי ב 22:00

אחרי הצלחת סרטה הראשון bombay beach, עלמה הראל מביאה את הסרט החדש שלה עטורת שבחים מפסטיבל טרייבקה ישר לדוקאביב, עם שלושה סיפורי אהבה מפתיעים, עם התחלה ורודה וסוף דרמטי, שמאפשרים לה לטשטש את הגבולות שבין מציאות לדמיון, זיכרון ופנטזיה.

היא מביימת עבור הגיבורים שלה את העתיד, מניחה להם להציץ אל העבר ותוהה איך כל זה עיצב עבורם את ההווה.

הקשב לי מרלון, חמישי ב 21:00 (הקרנה חופשית) ושבת ב 21:30

למרות שנזקק מאוד להצלחה, לפרסום ולההערצה – מרלון ברנדו לא אהב להיחשף. הוא אפילו כעס על במאים שהצליחו להוציא מתוכו אמיתות אישיות מול המצלמה. אבל מתברר, שכשהתבודד באחוזתו, הרחק מעיניהם ואוזניהם של זרים, הוא הקליט מאות שעות של וידויים אישיים, זיכרונות ילדות, מחשבות על משחק, על תעשיית הקולנוע, על נושאים פוליטיים וחברתיים שהיו חשובים לו וגם משפטי הרגעה שנועדו לשמש למדיטציה.

ברנדו, בנם המוכה והנטוש של הורים אלכוהוליסטים, גדל להיות כוכב-על ששינה את פני הקולנוע. הבמאי סטיבן ריילי משתמש בקולו של ברנדון כדי להזמין את הצופים לשיחה אינטימית ומרגשת מאוד, שבמהלכה חושף אחד השחקנים האינטליגנטיים שידעה הוליווד את הפן הרגשי שהקפיד כל חייו להסתיר.
מוות בבאר שבע, שישי ב 17:00, שבת ב 12:30 – הזוכה בתחרות הישראלית
פרס הסרט הישראלי הטוב ביותר מוענק לטלי שמש ואסף סודרי על סרטם הווירטואוזי ושובר הלב “מוות בבאר שבע”. הפרס ניתן על הדרך הנשגבת בה הסרט משתמש בצילומי אבטחה אפאתיים כדי לייצר מראה קולנועית חדה של החברה הישראלית המוצפת במסרים של הסתה וגזענות בימים של פחד. אנו מקוות/ים שהסרט ישלח קריאת בכי מפכחת, אשר תעזור להנציח את הלינץ’ של אבטום זרהום בזיכרון הקולקטיבי הישראלי.
החולמים מבבילון, שבת ב 12:45, זוכה פרס סרט הביכורים
תוך כדי ההכנות לתחרות, שהיא פסגת חלומותיהם כרקדנים, נחשפת המציאות העגומה של הפריפריה הישראלית. מיקסר, בן 27, מנהיג הלהקה, מפרנס משפחה ובנוסף מנסה לתמוך בשני אחיו הקטנים שנאלצים לחיות עם אם אלכוהוליסטית לא מתפקדת, ולהתנהל מתחת לראדר של רשויות הרווחה. פוטר הוא חייל בן 21 המנסה להמשיך לחלום ולרקוד בעודו מטפל לבדו באמו החולה.סרטו הראשון של רומן שומונוב מבוים ברגישות רבה אבל מכניס הרבה בוקסים בבטן הרכה של הקהל השבע שישב אתמול באולם. היה מדהים לראות איך חבורת הנערים האמיצה הזו, מתייצבת מול המציאות הקשה שלה גם במישור האישי וגם במישור הקבוצתי ומתמודדת איתה. כיצד הם מבצעים שמיניות באויר, תרתי משמע, כדי להשיג את החלום שלהם.סרט מטלטל ומרגש על החיים פה ממש מעבר לפינה, בפריפריה החברתית והתרבותית של ישראל שמערבבים מצוקה גדולה עם ניכור, אבל גם תמיכה וחברות וחלומות גדולים, שלפעמים אפילו מתגשמים.

הסודות של איידה, שבת ב 19:15

יצחק ושפסיל, שני אחים שנולדו במחנה עקורים לאחר מלחמת העולם השנייה, חיו בצלם של סודות שהוסתרו מהם כל חייהם על ידי הקרובים להם ביותר. כשהיו תינוקות הם הופרדו ולא ידעו דבר זה על זה. תחקור תולדותיה המסתוריים של המשפחה ואיחודה המרגש לאחר שישה עשורים, מעניק הצצה נדירה לחיים במחנות העקורים בגרמניה שלאחר מלחמת העולם השנייה: חיי חברה תוססים ופרועים שפרחו בקהילות הניצולים הצעירים, תקופה עליה כמעט שלא דובר עד כה על המסך.

קרא לי מריאנה, שבת ב 10:00, הסרט הזוכה בתחרות הבינלאומית
כמה הייתם מקריבים פשוט כדי להיות מי שאתם? בגיל ארבעים ומשהו, מריאנה תובעת את הוריה כדי שיאפשרו לה לעבור ניתוח לשינוי מין. הבירוקרטיה בפולין מחייבת את ההורים להסכים, ואלה מממאנים. ומריאנה מתעקשת לחיות בזהות האמיתית שלה – למרות המחיר הכבד שהיא נאלצת לשלם. בנותיה והאישה שלה הייתה נשואה כשהייתה גבר ניתקו אתה כל קשר ואמא שלה מתעקשת לדבר אליה בלשון זכר. נהגת הקטר העדינה והרגישה מוצאת את עצמה חסרת בית, ישנה במכוניתה. העזרה, הקבלה והחום מגיעים ממקורות לא צפויים, שמשמשים לה משענת גם כשכל תוכניותיה לחיים חדשים נטרפות.פורטרט עדין ונוגע ללב על אישה שמסכנת את כל היקר לה בעבור האמת שלה ומשלמת עליה מחיר כבד. הסרט עשוי ביד אמן של במאית מוכשרת שארגה בעדינות וחכמה סיפור אנושי שרווי בכאב אהבה וחמלה.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?