להנעל בחדר זר בלי הטלפון למשך שעה – או מה זה בעצם חדרי בריחה?

אז מה אתם חושבים על בני הנוער של היום? הדעה הרווחת היא שהם ריקניים, עסוקים בעצמם ובסלפי הבא שיעלו לאינסטוש, חסרי מוטיבציה ואינם מסוגלים לקיים מערכת יחסים מחוץ לעולם הוירטואלי ובטח לא לשתף פעולה.

אז איך אתם מסבירים את אחד הטרנדים הלוהטים היום בעולם בקרב צעירים שתופס גם בתל אביב ונקרא משחקי קווסט או חדרי בריחה? חדרי בריחה הם למעשה פיתוח מתקדם ומשדורג של ״חפש את המטמון״. יש עלילה, יש תעלומה שצריך לפתור, הדרך משופעת בחידות ואתגרי הגיון שמחייבים אותך לחשוב מחוץ לקופסא, וכל זה קורה בחדר או חלל מעוצב ומאובזר שבו אתה נכלא עם חבריך (2-5 בדר"כ) למשך שעה או עד שתצליח לפתור את התעלומה.

 

אז אני והילדים אפילו הפכנו את זה לתחביב והבילוי המשפחתי המועדף עלינו לאחרונה הוא להנעל מיוזמתנו בתוך חדר בלי הטלפונים לשעה שלמה, ועוד מבחירה! הצוות שלנו מורכב משני מתבגרים בני 17, מכורים לעניין, מתבגר צעיר בן 14, אמא בתפקיד המפתיע של הלא פרייארית, וילדה בת 9, שאמנם קטנה מדי בכדי לפתור את החידות אבל בהחלט ניתן לשתף אותה בחוויה אם רק רוצים. מדובר במשחק ממכר. כל פעם עם סיפור קצת אחר.

הכל התחיל כשבן הנוער הפרטי שלי ביקש ממני שנלך לעשות ביחד קווסט כזה. לא סתם ביקש. התחנן. ומסתבר שהבן שלי כבר היה בכמה חדרים כאלו וזה הבילוי המועדף עליו עם חברים. במקום ללכת לסרט או למסיבה או לקניון לחפש חתיכות מתארגנים כמה חברים והולכים לחפש רמזים. ולחשוב ולפתור ולשתף פעולה. אז הלכנו. והאמת שהיה נפלא. קצת מלחיץ ומפחיד וגם מצחיק ומאוד מאתגר היה לנו כשנכלאנו במוסך והיינו צריכים לאתר מחבל שהסתובב ברחבי תל אביב ובדרך לאתר שלושה מפתחות, לפצח שלושה צופנים לנהוג במכונית בלי מפתח ולהפעיל את מערכת הרמזורים. לחדר קוראים "מוסך קטלני" והוא אחד החדרים הקשים שהיינו בו, ולא רק בגלל שהיה הראשון. החדר שייך למפעיל שנקרא "קווסטומניה" שהוא אחד הטובים בעיני בעיר מבחינת המקצועיות ורמת העיצוב.

עוד חדר שלהם שמאוד אהבנו הוא "עליסה בארץ הפלאות", שלמרות שמו אינו מיועד לילדות קטנות. בכלל, כל החדרי הקווסט מקבלים רק ילדים מגיל 8 כשהם מלווים במבוגרים, אבל לא ממש מיועדים לילדים בגיל הזה כי רמת הקושי של החידות גבוהה וסיפורי המסגרת לעיתים מאוד מפחידים. קחו למשל את החדר "שחור ולבן" של המפעיל exitroom שבו נמצאים המשתתפים חלק ניכר מהזמן בעלטה מוחלטת ובה הם גם נדרשים לפתור את החידות, חוויה מפוקפקת לילדים, וגם לחלק מהמבוגרים..

מאז היינו בעוד הרבה חדרים, בכל אחד מהם סיפור קצת שונה, אבל הרעיון דומה. כדי לעשות לכם את החיים קלים, חילקתי את אלו שאני ממליצה עליהם, לשלושה חלקים:

 

חדרים טובים למתחילים:
אימג'ינריום
מתקפת הזומבים

 

חדרים קשים למתקדמים:
שחור ולבן
מוסך קטלני
חדרו של המרגל הסורי (קיימים שני חדרים זהים במקביל, ניתן לשחק בשתי קבוצות ולהתחרות מי נחלצת ראשונה)

 

חדרים טובים באמצע:
הנוגדן
השוד של המאה (קיימים שני חדרים זהים במקביל, ניתן לשחק בשתי קבוצות ולהתחרות מי נחלצת ראשונה)
מרתף היינות
המסדר האפל
הצד האפל של האמנות
הבריחה מהשבי
עליסה בארץ הפלאות (מתאים גם לגילאים טיפה יותר קטנים למרות שבגדול ילדים לא באמת יכולים לפתור לבד את החידות במשחקים האלו)

 

ולסיום כמה טיפים, לפני שמתחילים:

 

1. באתר הזה תמצאו רשימה מסודרת של כל החדרים. אנחנו אמנם משחקים באזור תל אביב אבל יש עוד המון חדרים ברחבי הארץ – מאילת דרך אשדוד והרצליה ורחובות וירושליים ועד בכלל.  http://www.escape-rooms.co.il/ 

2. חייבים להזמין משחק מראש, בדר"כ באינטרנט, או בטלפון, והיום כבר אפילו די הרבה זמן מראש. 

3. כמעט כל החדרים פתוחים עד שעות מאוחרות ובסופי שבוע.

4. צריך לבדוק מראש את מספר המשתתפים המותר בכל חדר, בדר"כ 2-5 אבל לפעמים אפשר גם 6 ויש חדרים כפולים. וגם לבדוק את הגיל המינימלי לחדר (נע בין 9 ל- 16)

 

5. יש להגיע כרבע שעה לפני השעה שנקבעה לכם

 

6. לאורך המשחק אחד מהמארגנים יצפה בכם בוידאו ותוכלו לבקש רמזים. אז גם אם אין לכם ניסיון ואתם לא מפצחי צפנים ופותרי חידות היגיון מקצועניים אפשר להנות מהמשחק ולא להתקע.

 

7. כשאתם נכנסים לחדר, תחפשו חפצים. בכל מקום אפשרי. רובם הם רמזים. בכל אחד מהם ניתן להשתמש פעם אחת בלבד ולא תמיד בסדר שמצאתם אותם.

 

8. פתרון הבעיות מבוססות ברובן על שיתןף פעולה. אז תשתפו!

 

9. כשאתם נתקעים – תבקשו רמז. זו לא בושה. בסה"כ באתם להנות.

 

10. זה אמנם הכי קלישאתי שיש אבל תחשבו מחוץ לקופסא! – זו בעיני המטרה.

 

לרשימת כל החדרים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *