עדות מקומית – התערוכה האזורית לצילומי עיתונות, מוזאון ארץ ישראל.

“עדות מקומית”, התערוכה האזורית לצילומי עיתונות, מוצגת מידי שנה לצד התערוכה העולמית לצילומי עיתונות. התערוכה של 2015 עלתה בשבוע שעבר במוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב. 

בתערוכה השנתית מוצגים מיטב צילומי העיתונות והתיעוד מישראל ומהרשות הפלסטינית, לצד צילומים מכל העולם היוצרים רטרוספקטיבה של אירועי השנה החולפת בכל תחומי החיים, כפי שהם משתקפים מבעד לעדשת המצלמה המקצוענית.

בתחרות הבינלאומית זכתה השנה התמונה “ג׳ון ואלכס” של הצלם הדני מאדס ניסן המתארת
זוג הומואים ברוסיה חולק רגע אינטימי בביתו של אלכס ולמעשה את חייהם של אנשי קהילת הלהט״ב ברוסיה שהופכים קשים יותר ויותר. לאחר שמשך שנים, הציגו התצלומים הזוכים בתחרות העולמית מלחמות, עימותים קשים ואסונות טבע, בעיקר בעולם השלישי ובמזרח התיכון, נראה שיש ממד הצהרתי בבחירה בתמונה מארופה הנאורה כביכול, העוסקת במערכת יחסים אינטימית, ומציגה דימוי רומנטי ורך, שוב רק כביכול.

אבל בישראל 2015 תמונת השנה מציגה נשים פלסטיניות ניצבות המומות למראה בית משפחת דוואבשה שהוצת על יושביו ע”י יהודים אלמונים, ואילו תמונת השנה בחדשות מציגה את הרגע שבו משתלטים שוטרים על ישי שליסל, שניות ספורות לאחר שדקר ופצע קשה שישה ממשתתפי מצעד הגאווה, והרג את שירה סלע בת השש עשרה. שליסל ביצע את התקיפה חודש לאחר שסיים לרצות עשר שנות מאסר בגין עבירה דומה: ניסיון לרצח של שלושה משתתפים במצעד הגאווה בירושלים בשנת 2005 .

ורדי כהנא, אוצרת התערוכה כותבת בדברי הפתיחה שלה: “אלו האירועים הקשים, שייצגו את חדשות השנה שעברה עלינו. ההשלכות ממשיכות לרדוף אותנו ותקבענה מן הסתם את סדר היום הציבורי עוד ימים רבים. בזמן כתיבת שורות אלו, הארץ מוצפת בגל טרור סכינים. פיגוע רודף פיגוע, ובתגובה מתבצעים מעשי נקם והרס. בימים אלה השנאה היא השיח. לעדות מקומית נותרה החובה היחידה להציב בפנינו את המראָה. תהיה קשה, מדממת, מכוערת ככל שתהיה. לו רק ניתן היה לבחור כתמונת השנה תמונה בנאלית של זוג אוהבים”.

 

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?