מועדון תרבות – מה חייבים לראות/לעשות השבוע 17-15/.12

גם השבוע יש מלא מלא מה לעשות ומה לראות. תערוכת צילומי החדשות עדות מקומית שכריחה אותנו להסתכל בעיניים של ארועי השנה החולפת, בכורה לאנסמבל בת שבע, סדרת דרמה חדשה ומופרעת ביס דרמה והאפיזודה השביעית שכה חיכינו לה בעלילות מלחמת הכוכבים. ועוד מלא דברים טובים: 


.

star wars the force awakens – מיום ה' בבתי הקולנוע

הגלקסייה הרחוקה רחוקה, מעולם לא היתה קרובה יותר. היום, ה׳, יוצא לאקרנים בישראל, יממה לפני ארה״ב, החלק השביעי בטרילוגיית סרטי מלחמת הכוכבים – "הכוח מתעורר", שמבטיח לשלב ישן וחדש, ולהפגיש את הדמויות מהטרילוגיה הראשונה לוק סקייווקר, האן סולו בגילומו של האריסון פורד בכבודו ובעצמו, פרינסס ליה, צ'ובאקה והרובוטים עם ממשיכי דרכם. אז אם אתם מעריצים מושבעים בטח כבר יש לכם כרטיסים ואם לא – may the force be with you

בכורה לאנסמבל בת שבע – "עדיין" של דניאל אגמי ו"ביל" של שרון אייל, 17-21.12 בסוזאן דלל

אנסמבל בת שבע, להקת הרקדנים הצעירים אך הכה מוכשרים של בת שבע מעלה היום בבכורה שתי יצירות של כראוגרפיות הו כה מוכשרות. דניאל אגמי, שרקדה שנים רבות בלהקה, ויש לה כיום להקה משלה בלוס אנג'לס, תעלה כאן בבכורה עולמית את "ועדיין", יצירה מורכבת ומופשטת, שיוצרת ומרכיבה מתנועות בודדות ורקדנים בודדים יצירה שלמה ומהפנטת.  ומיד אחריה יעלה האנסמבל לראשונה את הגירסה שלו ל"ביל" – יצירתה המופלאה של שרון אייל, עליה כתבה שרון: "ביל רץ בשדות בהרים ברחובות בקופסאות מקומות חשוכים ומתערבב עם צבעים הוא יכול להיות שקוף ובלתי נראה והוא קורע את הלב עם חצים של עשן אין לו עיניים יש לו מחושים הוא מרגיש ומריח סכנות מהעבר הוא יצור חי אוהב ונאהב"

תערוכת המכירה החמישית למען ספריית גן לוינסקי, מקום לאמנות, שישי-שבת 11:00 – 18:00

בשכונת נווה שאנן בתל אביב אין מתנ"ס, אין ספרייה, אין מרכז קהילתי שפועל לרווחת תושבי השכונה. אבל יש את ספריית גן לוינסקי שהפכה מרגע הקמתה למרכז התרבות היחידי של תושבי השכונה. הפרויקט שואב את השראתו מתוך התפיסה שחינוך, תרבות ואמנות הן זכויות בסיסיות של כל אדם באשר הוא אדם.

תערוכת המכירה החמישית למען הספרייה, מגייסת כספים לטובת המשך הפעילויות השונות בה, מתוך אמונה שחינוך, תרבות ואמנות הן זכויות בסיסיות של כל אדם באשר הוא אדם. בתערוכה יימכרו עבודות של למעלה ממאה אמנים, יידועי שם לצד אמנים צעירים ועולים, במחיר אחיד של 1500 ש"ח לעבודה. בין האמנים המציגים: ציבי גבע, דגנית ברסט, נו הופ, אוהד מטלון, ועוד.

ההכנסות מארבע התערוכות הקודמות היו מקור המימון המרכזי לפעילות הספרייה והיוו בסיס כמעט בלעדי לפעילותה השוטפת שכוללת מרכז תרבות וחוגים לילדים, מרכז למידה, קבוצות העצמה לבני נוער, אנסמבל תיאטרון של פליטים, הרכבים מוזיקליים של חברי הקהילות השונות ואוניברסיטה קהילתית אשר מופעלת ומנוהלת על ידי חברי הקהילה.

התערוכה תימשך יומיים בלבד ותתקיים ״במקום לאמנות״, שביל המרץ 6, קרית המלאכה, ת"א, בימים שישי, שבת- 11:00-18:00

מוניקה סקס במופע חדש – "אחד בתוך השני", זאפה ת"א, שישי ב 15:00

אחרי הופעות הקיץ וסיום חגיגות ה-20 ל"פצעים ונשיקות", להקת הרוק האהובה מוניקה סקס מתכנסת לסיבוב חורף מיוחד , ומארחת 4 יוצרים שקרובים לליבם: יהלי סובול, פיטר רוט, שחר אבן צור וספי אפרתי הלא הם הם בעצמם. לאורך כל שנות הפעילות של מוניקה סקס, הקפידו יהלי, פיטר, שחר וספי על יצירה אינדיבידואלית ועשייה מוסיקלית ייחודית, ואת המופע החדש הם מקדישים ללהיטים ולשירים האהובים שכתבו ביחד וגם לחוד. 

מדוע אנשים חכמים עושים טעויות טיפשיות? הרצאה של יעקב בורק באוזן בר, שישי ב 14:00

יעקב בורק, איש עסקים שהפך לסופר רב מכר, ידבר על השורשים האבולוציוניים העומדים מאחורי טעויות והטיות בקבלת ההחלטות שלנו, בהשקעות ובחיים. מדוע לא הסתגל מוחנו לדרישות החיים המודרניים והוא ממשיך לחפש איומים במקום בו הם אינם קיימים יותר? כיצד המערכת הרגשית שלנו מקדימה את זו הרציונאלית ומדוע אנו עוורים להסתברות? כיצד נוצרת תאונת השקעה? הרצאה על הקשר ההרסני שבין עודף מידע ועודף בטחון ועל כאב החרטה הבלתי נמנע. שישי ב 14:30 באוזן בר.

להרוג את סבתא, סדרה חדשה ביס דרמה, ימי ראשון ב 22:00

סדרת הווייט טראש הישראלית הראשונה, היא הסדרה הבאה שכולם ידברו עליה. מדובר בקומדיה שחורהמעורבבת עם סאטירה חברתית פרועה ונושכת על ישראל 2015, חברה שבה הכל עומד למכירה. זוהי סיפורה של משפחת זליג, בעלת עסק לשטיפת מכוניות שחיה על גבול קו העוני, בשכונת פחונים עלובה, הממוקמת על קרקע מבוקשת במרכז העיר.

כל הבעיות יכולות היו להפתר לו סבתא עליזה, (בליהוק מדהים של מירי אלוני) השולטת במשפחה ביד רמה, היתה מוכרת את האדמה בעשרים מליון דולר!! לאלי פיניש, יזם נמרץ וחסר מעצורים, ומחלקת את הכסף בין ילדיה. אבל היא לא. האדמה הזו היא הממלכה שלה. לבנים שלה רמי הויברגר וגל תורן נשארת אופציה אחת פשוטה, להרוג את הסבתא. או לפחות לנסות. רק מלדמיין את הויברגר ותורן העצבניים מנסים להרוג את מירי אלוני הקשוחה אפשר להבין עד כמה רחוק אפשר להגיע. לפחות בטלויזיה.

סדרה על הרצון לעשות כסף ומהר, על רצון חסר מעצורים לזכות בסיפוקים מהירים, שגובר על ערכי המשפחה, חוקי המוסר או על האהבה. יוצרים: יוסי מדמוני, דוד אופק, ליאור שפר. ראשון בעשר ביס דרמה.

עדות מקומית, התערוכה האזורית לצילומי עיתונות, מוזאון ארץ ישראל.

"עדות מקומית", התערוכה האזורית לצילומי עיתונות, מוצגת מידי שנה לצד התערוכה העולמית לצילומי עיתונות, התערוכה של 2015 עלתה בשבוע שעבר במוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב. בתערוכה השנתית מוצגים מיטב צילומי העיתונות והתיעוד מישראל ומהרשות הפלסטינית, לצד צילומים מכל העולם היוצרים רטרוספקטיבה של אירועי השנה החולפת בכל תחומי החיים, כפי שהם משתקפים מבעד לעדשת המצלמה המקצוענית.

בתחרות הבינלאומית זכתה השנה התמונה "ג׳ון ואלכס" של הצלם הדני מאדס ניסן המתארת
זוג הומואים ברוסיה חולק רגע אינטימי בביתו של אלכס ולמעשה את חייהם של אנשי קהילת הלהט״ב ברוסיה שהופכים קשים יותר ויותר. לאחר שמשך שנים, הציגו התצלומים הזוכים בתחרות העולמית מלחמות, עימותים קשים ואסונות טבע, בעיקר בעולם השלישי ובמזרח התיכון, נראה שיש ממד הצהרתי בבחירה בתמונה מארופה הנאורה כביכול, העוסקת במערכת יחסים אינטימית, ומציגה דימוי רומנטי ורך, שוב רק כביכול.

אבל בישראל 2015 תמונת השנה מציגה נשים פלסטיניות ניצבות המומות למראה בית משפחת דוואבשה שהוצת על יושביו ע"י יהודים אלמונים, ואילו תמונת השנה בחדשות מציגה את הרגע שבו משתלטים שוטרים על ישי שליסל, שניות ספורות לאחר שדקר ופצע קשה שישה ממשתתפי מצעד הגאווה, והרג את שירה סלע בת השש עשרה. שליסל ביצע את התקיפה חודש לאחר שסיים לרצות עשר שנות מאסר בגין עבירה דומה: ניסיון לרצח של שלושה משתתפים במצעד הגאווה בירושלים בשנת 2005 .

ורדי כהנא, אוצרת התערוכה כותבת בדברי הפתיחה שלה: "אלו האירועים הקשים, שייצגו את חדשות השנה שעברה עלינו. ההשלכות ממשיכות לרדוף אותנו ותקבענה מן הסתם את סדר היום הציבורי עוד ימים רבים. בזמן כתיבת שורות אלו, הארץ מוצפת בגל טרור סכינים. פיגוע רודף פיגוע, ובתגובה מתבצעים מעשי נקם והרס. בימים אלה השנאה היא השיח. לעדות מקומית נותרה החובה היחידה להציב בפנינו את המראָה. תהיה קשה, מדממת, מכוערת ככל שתהיה. לו רק ניתן היה לבחור כתמונת השנה תמונה בנאלית של זוג אוהבים".

לסבית בדמשק, יס דוקו, מוצ"ש ב 21:30

זוכה פרס השופטים בהוטדוקס 2015

אמינה עראף, אקטיביסטית סורית-אמריקאית, מנהלת רומן מקוון עם סנדרה ַּב ַּגא ִריה, צעירה מעודכנת
ומבריקה ממונטריאול. אמינה גם משיקה את הבלוג שלה בעל השם הפרובוקטיבי "לסבית בדמשק".
כשהאביב הערבי צובר מומנטום, הבלוג זוכה לתשומת לב נרחבת, ואמינה מנהלת קשר מקוון גם עם אקטיביסטית ישראלית.

חטיפתה לכאורה של אמינה – לאור היום בדאונטאון של דמשק – מציתה תנועה עולמית להציל אותה מעינויים, אונס ואולי אף מוות. עד מהרה נכנסים לתמונה סוכנויות מודיעין אמריקניות, אמצעי תקשורת עולמיים מהשורה הראשונה ושורה של אקטיביסטים ותומכים בשחרורה של אמינה.
אבל, כמו סיפור בלשי מלא תפניות, מה שמתחיל כמו סיפור אהבה הופך לסיפור על תרמית תקשורתית וחברתית חסרת תקדים. הבמאית סופי דראספי נוסעת מסן-פרנסיסקו ועד איסטנבול, מוושינגטון ועד תל-אביב וביירות כדי לתעד את מסעה של סנדרה בגאריה לאתר את השחקנים הראשיים בהצגה הזו, ולהבין מי באמת עומד מאחורי אהובתה המקוונת הכלואה בדמשק. אם כך נותרת רק השאלה – מי היא באמת אמינה? מוצ"ש בתשע וחצי, יס דוקו.

יש לכם עוד המלצות להוסיף? כיתבו לי ל: dorgalia@gmail.com

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *