האיים המלדיביים – מהר מהר לפני שייגמר – בלוג מצולם

האמת, שלא ידעתי יותר מדי על האיים המלדיביים חוץ מזה שמדובר בקבוצת איים שנראים כמו גן עדן, שנורא קשה להגיע אליהם ושמי שלא צולל או לא גולש יכול למות שם משעמום או מנפילה של אגוז קוקוס על הראש.

אבל בגלל שאני כה אמיצה, ובעיקר בגלל שלא מאיימים על יונה עם יין או על אותו דבר עם האות ז’, החלטתי לשנס מותניים, לארוז גלביה או שתיים ולצאת אל הדרך הארוכה והקשה. ככה זה עם הרפתקנים נועזים ואוהבי סיכון שכמוני.

כשהגעתי גיליתי שמי שאמר שיפה שם הוא או קצר רואי או שאין לו מספיק אוצר מילים בשביל לתאר את היופי האלוהי שנגלה בפניך כבר מחלון המטוס. באמת עוצר נשימה. הכל נראה כאילו סטיב ג’ובס לקח את הגרפיקאי הכי מבריק שלו ואמר לו: תעשה לי אפליקציה של גן עדן. ותוסיף הרבה פילטרים לצבע. החול לבן כמו שלג, הים טורקיז כמו שים טורקיז נראה רק בחלומות, עצי הקוקוס והצמחיה צבועים בירוק עז, והדגים בצבעים זרחניים מטורפים כאילו התקשטו לקראת מסיבת הפול מון החודשית.

קשה להרגע מהיופי הזה, שנכנס לך לתוך הנשמה עם כל יום שעובר, קשה להתרגל לטבע המדהים שסובב סביבך, ובאופן כללי הייתי אומרת שהיה קשה. קשה עם כל השעמום הזה.

עוד פעם לשנרקל מעל ריפים מרהיבים? עוד פעם לשחות עם מנטות? עוד פעם לראות דולפינים מקפצים לך מול הפרצוף?  עוד פעם לעשות מסג’? עוד פעם להסתכל על הים בזריחה? בבוקר? בצהריים? בשקיעה? כמה אפשר????

אז זהו שאפשר. והזמן כל כך קצר.

אז הנה המון דברים שלמדתי על האיים המלדיביים בינתיים:

1. האיים המלדיביים היא רפובליקה מוסלמית באוקיינוס ההודי, 700 ק”מ דרומית מערבית לסרילנקה, המורכבת מ- 1200 איים שרק כ- 200 מהם מיושבים.

2. ההיסטוריה של האיים מורכבת מהיותם קולונייה פורטוגזית, הודית, הולנדית ושל האימפריה הבריטית. בשנת 65 הם הכריזו על עצמאותם.

3. האיים המלדיביים הם המדינה השטוחה ביותר בעולם, והגובה המרבי במדינה הוא בערך 2.2 מטרים. כ־80% משטח היבשה גבוה רק במטר מעל פני הים.

4. במאה האחרונה, פני הים עלו ביותר מעשרים סנטימטרים. לפי מחקרי האקלים האחרונים, אם ההתחממות הגלובלית תמשך, יעלו פני הים ב־60 ס”מ או יותר במהלך המאה הקרובה.

5. אם ההתחממות הגלובלית הזאת תמשך כצפוי, המלדיביים היא המדינה הראשונה שצפויה להמחק מעל פני האדמה. יש הערכות שזה יקרה כבר בשנת 2050 שזה עוד 36 שנה!

6. בשנת 2008 נבחר מוחמד נשיד לנשיא הרפובליקה בבחירות הדמוקרטיות הראשונות שהתקיימו באיים ואשר סיימו את שלטונו של משטר דיקטטורי שנמשך יותר משלושה עשורים. נשיד חרת על דגלו את נושא איכות הסביבה ונבחר ב- 2009 לגיבור הסביבה מס’ 1 של מגזין “טיים”.

7. המלדיבים מתנהלת כאחת המדינות הירוקות ביותר בעולם. היא התחייבה להיות מדינה נטולת פליטת פחמן ופועלת לנטישת השימוש בדלקים מזהמים ומעבר לאנרגיה ממוחזרת וטכנולוגיות ירוקות. המדינה הקימה טורבינות רוח, קולטי שמש ומפעל שיספק חשמל ירוק. כדי להפחית את כמות הפחמן בגין טיסות התיירים הרבים שמגיעים למלדיבים הנהיגו במדינה ‘שטרות קיזוז’ (המרה של העלות הכספית שגורמות פליטות הפחמן להשקעה בפרויקט סביבתי־חברתי). כל אחד מהאיים התיירותיים מספק לעצמו את החשמל באמצעות גנרטור ואת המים המתוקים באמצעות התפלת מי ים.

8. התיירות הוא הענף המרכזי במלדיבים שאחראית לכשליש מהתוצר המקומי הגולמי ולכ־60% מההכנסות במטבע זר. ענף הדיג (טונה) הוא השני בגודלו.

9. כל הריזורטים התיירותיים הם בעצם אי בודד שהוא כולו מלון. לפעמים איים שגודלם אינו עולה על כמה עשרות מטרים רבועים. אין עיר גדולה ללכת אליה, אין שופינג, אין ברים, אין דיסקוטקים, רק מים ושמיים.

10. החדרים לכן הם מפנקים בטרוף, רובם בנויים על כלונסאות בתוך המים, ומאפשרים מקסימום פרטיות. בכל זאת אין הרבה מה לעשות כאן אז תדמיינו את השאר. וכן, זה מתאים לירח דבש.

11. המגוון של בעלי החיים הימיים שאפשר לפגוש במלדיביים הוא אחד הרחבים והמדהימים ביותר בעולם. אנחנו פגשנו מקרוב מאוד מנטות, להקות דולפינים ענקיות, צבי ים, מורנות צבעוניות, סרטנים ומאות סוגי דגים בשלל צבעי הקשת. את הכרישים שמסתובבים גם הם באזור, השארנו לתיירים אחרים.

12. אחרי התבוננות של שעות במאות הדגים ששחו לי מחוץ לחדר הלוך וחזור הלוך וחזור הלוך וחזור, שאלתי את עצמי, כמה זמן אפשר לעשות את זה, כלומר מהו אורך החיים הממוצע של דג. שאלתי את חברי הטוב והידען גוגל ונדהמתי לשמוע כי הדגים חיים בין 3 ל- 150 שנה!!!!! המון זמן בשביל להסתובב סחור סחור סביב שונית קטנטנה..

13. החיות היחידות שאין במלדיביים הם היתושים!!! סיבה שלכשעצמה מנצחת את כל הסיבות האחרות למה כדאי להגיע לכאן. אז כן אפשר לשבת במרפסת הפרטית ולצפות בשקיעה עם כוס שמפניה בלי חולצה. (להמשך פעילות פנו לסעיף 10).

14. היום כבר די קל להגיע למלדיביים מישראל. טיסה של טורקיש איירליין מתל אביב לאיסטנבול, מיד אחריה טיסת לילה נוחה להפליא של 7 שעות למאלה בירת המלדיביים ואח”כ טיסה קצרה במטוס מים לאי המובקש שהיא חוויה בפני עצמה.

15. אז יש לכם חלון הזדמנויות של בערך 35 שנה להגיע למלדיבים. אבל אל תבואו. נורא משעמם שם!

גילוי נאות: כל הצילומים (חוץ האלה שמתחת למים) צולמו במצלמה המשוכללת שלי העונה לשם המקצועי אייפון 5.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?