ספרים חדשים ומבטיחים

השבוע נכנס לתוקפו חוק הספרים שאוסר על מכירת ספרים חדשים במבצע במשך שנה וחצי מיום הוצאתם. אחת התוצאות המיידיות של החוק הזה שעוד לא ברור אם אכן ייטיב עם הסופרים כפי שהתכוון, היתה שהוצאות הספרים הזדרזו להוציא המון ספרים חדשים לפני שהחוק נכנס לתוקפו.

לי זה הסתדר בול עם החופשה הקרובה, אז ציידתי את עצמי בערימה חדשה ומפתה. מבטיחה לספר לכם איך היה.

דברי מתיקה/ איאן מקיאן

הרומן החדש של מקיאן מתרחש בתחילת שנות השבעים, על רקע המשבר הכלכלי-חברתי החריף של אנגליה.  הגיבורה שלו היא סרינה פרוּם, יפהפייה בלונדינית, בת טובים שאוהבת לקרוא אבל מצטיינת דווקא במתמטיקה. כך, היא מתחילה ללמוד באוניברסיטת קיימברידג’, שם היא תפגוש את האיש שלזכותו – או לחובתו – תיזקף הקריירה הקצרה שלה בשירות החשאי הבריטי. וגם הרומן שלה.

בתוך הסיפור שוזר מקיאן שורה של רעיונות מעניינים, כמו היחס בין הספרות לפוליטיקה, היחס בין ספרות למדע, והכי מעניין בעיני – עד כמה ניתן לבסס זוגיות המסתירה סודות מהותיים

הנערה מהדואר/ סטפן צוויג

סטפן צוויג הוא סופר יהודי שנולד בוינה ב- 1881 שם חי וכתב. הוא פיתח סגנון כתיבה ייחודי, ששילב יכולת סיפור כובשת ומסוגננת עם פרשנות פסיכולוגית מזהירה. ספריו זכו להצלחה ולפופולריות עצומה בכל אירופה. בתור אינטלקטואל בולט יצא חוצץ נגד הלאומנות ותמך באחדותה הרוחנית של אירופה וב- 1933 הכניסו הנאצים את ספריו לרשימה האסורה. עם הצטרפות אוסטריה לרייך הגרמני ב-1938 הוא עקר ללונדון ומאוחר יותר לברזיל.

בפברואר 1942, בעיירה נידחת סמוך לריו דה ז’נירו, התאבד סטפן צווייג ביחד עם אשתו הצעירה בשיא תהילתו, יום אחרי ששלח את העותק היחיד של האוטוביוגרפיה שלו “העולם של אתמול” (המדהים) להוצאה לאור.

את כל זה סיפרתי רק כדי שיהיה לכם רקע על הסופר של הספר הזה שהבטיחו לי שגם הוא מדהים:

השנה היא 1926. מלחמת־העולם הראשונה הסתיימה אבל לא העוני הגדול. כריסטינה, צעירה ששכלה את אחיה במלחמה והתייתמה גם מאביה, מתגוררת בעליית גג עלובה עם אמה החולה. השתיים מתפרנסות בדוחק ממשכורתה הצנועה של כריסטינה, העובדת כ”סייעת דואר” באחד הסניפים הכפריים שבאוסטריה.

יום אחד היא מקבלת מברק. כריסטינה מופתעת לגלות בו הזמנה לבלות עם דודתה ובעלה חופשה במלון פאר בשוויצריה. הדוד והדודה כבר שם, מחכים לה! הדודה, שמעולם לא פגשה את כריסטינה, היגרה לארצות־הברית לפני שנים רבות בעקבות רומן שערורייתי שניהלה עם איש עסקים עשיר.
היא מיעטה לשמור על קשר עם משפחתה, אבל כעת היא חיה ברווחה ותשמח לשתף בה גם את שארת בשרה הצעירה. נערת הדואר קשת היום אורזת את מיטב בגדיה העלובים וחוצה לראשונה את גבולות ארצה לחופשה חלומית באלפים השוויצריים.

על גג העולם היא מבינה לראשונה מה החמיצה, וכיצד המלחמה והעוני גזלו ממנה את עלומיה. כשהחופשה נקטעת באחת, וכריסטינה נאלצת לשוב לחייה הקודמים, שום דבר כבר לא יוכל לחזור ולהיות כפי שהיה.

היורשת מדלהי/ ויקאס סווארופ

מה הייתם עושים אם יום אחד היה ניגש אליכם גבר מרשים ומסתורי, ומציע לכם הצעה מדהימה: שליטה על תאגיד ענק השווה מליארדים. למשרת החלומות יש תנאי אחד בלבד – לעמוד בשבעה מבחנים שהחיים יזמנו לכם, מבלי לדעת מתי ואיך.
זאת ההצעה המפתיעה שמקבלת צעירה הודית פשוטה – גיבורת הרומן החדש של ויקאס סווארופ, מחבר רבי- המכר “נער החידות ממומביי”.

סאפְּנָה סינהָה היא צעירה שעובדת כמוכרת בחנות למוצרי חשמל בדלהי. משכורתה הצנועה מספיקה בקושי לקיום משפחתה הענייה. כשהיא פוגשת בסיום תפילה במקדש מיליארדר שמציע לה לָרֶשת את כס המנכ”ל של קבוצת אֵיי-בּי-סי – אם רק תעמוד בשבעה מבחנֵי חיים – היא משוכנעת שהוא מתבדח.

אך כשהיא מגלה שמדובר בהצעה ממשית, היא מסכימה לאתגר, על אף חששותיה וחשדותיה.
כל מבחן שסאפְּנָה עוברת הוא למעשה שיעור שבוחן לא רק את יכולותיה הניהוליות, אלא גם את סולם הערכים שעל פיו היא חיה.
אך האם היא אכן תעמוד בשבעת המבחנים ותהיה מין סינדרלה מודרנית? ומיהו אַצָ’ריָה, המיליארדר המוזר שמפעיל אותה ומעורר את חשדותיה? מדוע הוא בחר דווקא בה, ואֵילו סודות גדולים היא צפויה לחשוף?
כמו ב”נער החידות ממומביי” גם כאן טוֹוה ויקאס סווארוּפּ מעשייה צבעונית וסוחפת על כוחם של חלומות, על תעתועי הממון והגורל, ועל הצורך האנושי הבסיסי לדעת מי אנחנו ולאן אנחנו הולכים.

עשרה בדצמבר/ ג’ורג’ סונדרס

ג’ורג’ סונדרס נחשב כבר שנים לאמן הסיפור הקצר האמריקאי, ולמרות שאני לא אוהבת סיפורים קצרים אמרו לי שזה חובה!

נער מבין כי הוא עד לניסיון חטיפה של שכנתו וצריך להחליט איך לפעול. ילד עצוב עוזר לגבר חולה להיאחז בחיים. אב שנאבק על פרנסת משפחתו מחליט להיענות לגחמות בתו המתבגרת. גבר צעיר נאלץ לעבור ניסויים בתרופות שמציפות אותו בתאווה, באהבה ובתאוות רצח.

“שוב ושוב מוכיח סונדרס שכתיבה אחרת, חתרנית, מוזרה, אינה זרה לרוח הקפיטליסטית של האומה, אלא היא התגובה הטבעית והאפקטיבית ביותר לה… אנחנו בני מזל שזכינו בו.” ג’ונתן פרנזן

“כישרון מפחיד. סונדרס הוא כותב רציני וחדור מוסר, שמבטא באופן מושלם את טירוף הזמנים שאנחנו חיים בהם, והוא ייקרא זמן רב אחרי שהזמנים האלה יחלפו.” זיידי סמית

“ג’ורג’ סונדרס גורם לנו להרגיש שאנחנו קוראים פרוזה בפעם הראשונה.” חאלד חוסייני

רק עוד דבר אחד/ ג’ונתן טרופר

לא צריך להסתכל על דְרוּ סילבֶר הרבה זמן כדי לראות שהבנאדם עשה טעויות. רגע התהילה שלו בתור מתופף בלהקת רוק של להיט אחד עבר כבר לפני כמעט עשור שנים.
הוא גר בבניין דירות שמלא בגברים גרושים כמוהו, ומתפרנס מנגינה בחתונות. אשתו לשעבר, דניס, עומדת להתחתן עם בחור שסילבר איכשהו פשוט לא מצליח לשנוא. ובתו קייסי, שעומדת להתחיל ללמוד בפרינסטון, סיפרה לו זה עתה שהיא בהיריון – כי סילבר הוא האדם שהכי פחות אכפת לה לאכזב.
וכך, כשהוא מגלה שלבו מצריך ניתוח חירום מציל חיים, סילבר מנסה לבחון לעומק את השאלה האחת והיחידה – אם יש או אין טעם להציל את חייו.

רק עוד דבר אחד מביא את ג’ונתן טרופר לשיא חדש של כתיבה מלאה הומור, תובנות ואבחנות שוברות לב.

מחפשים את אלסקה/ ג’ון גרין

זהו אמנם ספר נעורים, אבל זהו גם הספר הראשון שכתב ג’ון גרין שכתב גם את “אשמת הכוכבים” שכל כך אהבתי, ושניהם מככבים ברשימות רבי המכר כבר שנים. אז מי קבע שאני לא נערה?

הספר מספר את סיפורו של מיילס האלטר שמעולם לא היו הרבה חברים, וזה לא מפתיע בהתחשב בכך שתחומי העניין העיקריים שלו הם מעט יוצאי דופן לגילו: שינון מילים אחרונות של אנשים מפורסמים וקריאת ביוגרפיות.
בגיל 15 נמאס למיילס מחייו בבית והוא עוזב לפנימיית קאלבר קריק שבאלבמה כדי לחפש אחר מה שכינה המשורר פרנסואה רבּלֶה על ערש מותו: “האפשרי”.

החיים החדשים צופנים למיילס חוויות נעורים מסעירות.
בפנימייה הוא יפגוש במשקה הראשון, בסיגריה הראשונה, בתעלול הראשון, בחבר הראשון וגם בנערה הראשונה – אלסקה יאנג. אלסקה החכמה, המצחיקה, המתוסבכת והסקסית בטירוף מושכת את מיילס לתוך מבוך המציאות שלה ומשגרת אותו היישר אל “האפשרי” שהוא כל כך רוצה למצוא.

טירת הזכוכית/ ג’אנט וולט

רקס ומרי- רוז וולס, הוריה של ג’אנט וולס, המחברת, היו אידיאליסטים שחיו יחד עם ילדיהם כנוודים בערים המדבריות של הדרום המערבי של ארצות הברית ואת המחנה שלהם הקימו בהרים.
כאשר לא היה שיכור, כבש רקס את דמיונם של ילדיו. הוא לימד אותם פיזיקה, גיאולוגיה, ומעל לכול, כיצד לחבק את החיים ללא פחד. מרי- רוז היתה “מכורה לריגושים”, והעדיפה לצייר או לכתוב על פני בישול ארוחות למשפחתה. לא פעם תפסה אותה ג’אנט מתחבאת מתחת לשמיכה וזוללת שוקולד, בעוד היא ואחיה מתהלכים רעבים.
כאשר הכסף אזל, והרומנטיקה שבחיי הנוודות דעכה, עברה המשפחה לעיירת כורים קודרת במערב וירג’יניה. רקס וולס שתה, גנב את הכסף שנועד לקניית מצרכים במכולת והיה נעלם לימים רבים. נבגדים על ידי הורים, נאלצו ג’אנט, אחִיה ואחיותיה לדאוג לעצמם ולתמוך זה בזה, עד שלבסוף מצאו בתוכם את הרצון ואת הכוחות לעזוב את הבית.
סיפורה של ג’אנט וולס מדהים לא רק בשל האומץ לצאת מבית מתפורר, אלא גם בשל החיבה העמוקה והנדיבות שבהן היא מתארת את הוריה. זהו סיפור עדין ומרגש על אהבה ללא תנאי במשפחה, שלמרות הליקויים העמוקים שבה, העניקה לה את ההחלטה הנחושה לעצב את חייה בהצלחה ובתנאים שלה.

המלצה של סיוון שטרנבך, ותמיד כדאי להקשיב להמלצות של סיוון.

רשימת המשאלות/ לורי נלסון ספילמן

רשימת המשאלות הוא ספר הביכורים של לורי נלסון ספילמן, מורה ממישיגן. את ההשראה לכתיבתו קיבלה כשמצאה את רשימת המשאלות שכתבה כשהיתה בתיכון, שאחת מהן היתה להיות סופרת. כמו הגיבורה של ספרה, גם ספילמן גילתה שיש חלומות שלעולם אינם מתיישנים.

הרומן נפתח במות אמה של הגיבורה, ברט בולינג’ר, שבמקום להוריש לה את האימפריה הכלכלית שהקימה שולחת אותה להגשים את רשימת המשאלות שכתבה עשרים שנה קודם לכן, כשהיתה בת ארבע עשרה. מוכת יגון והלם יוצאת ברט – שעד עתה היתה משוכנעת שחייה פשוט מושלמים – לרדוף אחר משאלות הנעורים שלה, ומגלה שיש חלומות שאין להם תאריך תפוגה, ושהמתנות הכי יפות שהחיים מעניקים לנו מתגלות דווקא במקומות הכי פחות צפויים.

רשימת המשאלות הוא ספר על הגשמת חלומות ישנים, על האפשרות לחיות את החיים באופן אותנטי, על האופן שבו האנשים הקרובים לנו מכירים אותנו לעתים טוב יותר מאשר אנו עצמנו, ועל הקשר שלא יסולא בפז בין אמהות לבנות.

 

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?