crush reel – מה קורה כשחיים על הקצה, מה קורה לחיים

אתמול לקחתי את הילדים לסרט. אבל לא סתם סרט. סרט דוקומנטרי. לדעתי הראשון בחייהם. אבל לא סתם סרט דקומנטרי. סרט דוקומנטרי על גולש סנובורד צעיר מהנבחרת האולימפית של ארה”ב שמתרסק במהלך אחד האימונים וסובל מפגיעת ראש חמורה. 

זה היה במסגרת מועדון הידידים הצעירים של דוקאביב, המקיים הקרנות טרום בכורה של הסרטים הדוקומנטריים הכי שווים מהארץ ומהעולם, וכשראיתי את הסרט הזה חשבתי שגם הצעירים באמת, כלומר הילדים שלנו יוכלו להנות ממנו. למרות שהנאה זו לא בדיוק המילה הראשונה שעולה לך בראש כשאתה חושב על הסרט הזה.

אז באו כל הילדים. כולם גולשים על משהו. על סקייטבורד, על סנובורד או על גלים. כולם מתעסקים בשאלת האקסטרים. הם אמנם לא ספורטאי אקסטרים כמו קווין פירס גיבור הסרט, אבל כולם רוצים לחיות על הקצה, בצורה כזו או אחרת, או לפחות להתנסות בחוויות קיצוניות מדי פעם. זה מה שצעירים עושים.

אבל קווין פירס וחבריו באמת לקחו את זה עד הסוף. עד קצה הקרחון. התרגילים (tricks) שהם מבצעים עם הגלשנים שלהם בתוך צינורות הקרח באמת עוצרי נשימה. עד שיום אחד קווין נופל באחד התרגילים ולא קם. ואז זה באמת עוצר נשימה.

הסרט המדהים הזה מספר את הסיפור של קווין מימי תהילתו, דרך סיפור השיקום הארוך והלא פשוט שלו מהפגיעה, ועד לדילמה המלווה אותו ואת משפחתו: קווין רוצה לחזור לגלוש, להיות שוב גולש אולימפי, אולי אפילו לזכות באולימפיאדה ולהגשים את חלום חייו. המשפחה המדהימה שלו, שתמכה בו לאורך כל הדרך, כמובן מתנגדת, אבל מכילה אותו ואת חלומותיו יותר מכל משפחה שראיתי.

הסרט לא קל לצפייה, אבל הנוער היה מרותק. הוא עוסק בסכנות ובסיכונים המאוד לא מחושבים של ספורט אקסטרים, ובאנשים שמכורים לסכנה. וגם בהתמודדות עם החיים הקשים והלא צפויים שבאים בעקבות מימוש הסכנה הזו.

ביציאה מהסרט, אמר לי אחד מנציגי הנוער האהובים עלי (א.א) שגם אחרי הסרט, כל הילדים באולם (ואולי גם בעולם) היו רוצים להיות קווין פירס שלפני הפציעה, כלומר אלופי סנובורד, כלומר הכי קולים בעולם. והסכנה לא ממש מטרידה אותם. כן, אפילו עכשיו. אבל הם בהחלט יקפידו ללבוש קסדה אחרי הסרט. לפחות משהו.

הסרט הכה גלים גם בקרב הנוער הפרטי שלי. הם מיד רצו לגוגל לבדוק מה קרה לקווין פירס ושון וויט, גיבורי הסרט, מאז. אז אם זה מעניין אתכם שון וויט ממשיך להיות הגיבור הבלתי מעורער של הספורט הזה, דורג השנה ברשימת “30 האנשים המצליחים בעולם מתחת לגיל 30” של מגזין פורבס, ואפילו הפך לכוכב פופ ושחקן קולנוע. http://www.shaunwhite.com/ קווין פירס מרצה ברחבי העולם והקים ביחד עם משפחתו את הקרן “love your brain” שתומכת באנשים עם פגיעות ראש ובמשפחותיהם. http://www.kevinpearce.com/

וכששאלתי את הנוער הפרטי שלי מה הם למדו מהסרט, ומה לקחו איתם לחיים, קיבלתי בהתחלה את הרשימה הבאה.

1. קסדה מצילה חיים. חייבים ללבוש קסדה תמיד.

2. אסור לוותר על החלום שלך. חבל שקווין ויתר על שלו. למרות הקושי הוא היה צריך להמשיך להתאמן ולחזור לגלוש באופן מקצועי, כדי לנסות ולהגשים את החלום שלו לזכות באולימפיאדה. למרות הסיכונים.

3. עדיף לא לעשות טעויות. לא ליפול. כי על טעויות משלמים. וביוקר.

אחרי שלא הייתי ממש מרוצה מהתוצאות, ביקשתי עוד תובנות. להלן הרשימה השנייה. לגזור ולשמור:

1. משפחה וחברים זה דבר חשוב. תמיכה של משפחה וחברים זה אפילו עוד יותר חשוב, והיא יכולה לעזור לך להתגבר על משברים.

2. אתה צריך להסתדר עם הקלפים שאתה מקבל בחיים, גם עם הגרועים.

3. גם אם מתחלפים לך הקלפים באמצע המשחק, אתה צריך להסתגל לשינויים, ולשחק הכי טוב שאתה יכול עם הקלפים החדשים.

ולסיכום, וגם קיבלתי ציטוט מהסרט, סוג של סיום:

“אמנם אלה שחיים על הקצה לא חיים הרבה, אבל מי שלא חי על הקצה, לא חי בכלל”.

הסרט יוקרן ביס דוקו ב- 13.01.14 ומאוד מאוד מומלץ לצפייה משותפת עם ילדים מעל גיל 12.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?