הספרים שהכי אהבנו ב 2012

שנת 2012 היתה שנת ספרים נהדרת. וכדרכם של סיכומים, ואחרי לא מעט ויכוחים קבלו את רשימת 10 הספרים שאני וא’ הכי אהבנו, ביחד ולחוד:

.

.

זה המקום – אהוד בנאי

“זה המקום”, ספרו של הזמר אהוד בנאי, הוא ספר על חיפוש אחר מקום בעולם, מקום משלך, מקום הנטוע בעבר ושיש בו עתיד. בסיפורים שלו, המשלבים זיכרונות ופרוזה, אוטוביוגרפיה ובדיון, משרטט בנאי שורה של מסעות בנפש ובגוף, מסעות העוברים בטבריה, בגליל ובגבעתיים – ומגיעים עד כרתים, אמסטרדם וניו יורק.

בנאי צועד תמיד בשבילים לא סלולים, בדרך אל האמת הפנימית החפה ממוסכמות ומדעות קדומות, בדרך אל המוזיקה, האמונה והאהבה. איך זה נגמר, בסוף כולם יודעים. . .

.

רק ילדים – פטי סמית

קיץ 1967. קיץ של אהבה חופשית, סמים ומהומות ברחובות. הקיץ שבו מפגש מקרי בברוקלין הוביל שני צעירים אל דרך האמנות: פטי סמית תהפוך למשוררת-זמרת, אמנית במה, ורוברט מייפלתורפ יהפוך לאחד הצלמים האמנים הפרובוקטיביים והחשובים בתולדות הצילום.

אבל הסיפור האמיתי של הספר הזה הוא הסיפור על הדרך. סיפור על אמונה. על אמונה בעצמך שאתה שווה גם אם אף אחד לא יודע במה אתה שווה ובטח לא אתה.

פטי סמית מתארת את שנות ה-70 בניו יורק כתפאורה ססגונית לדרך של שני הצעירים המאוד מוזרים האלה אבל חדורי האמונה בעצמם, ואת סיפור האהבה הכל כך יפה והלא טריוואלי בינהם.

.

זעם – סרחיו ביסיו

מאחורי סיפור אהבה בין פועל בניין לעוזרת בית בבואנוס איירס, מסתתר רומן חדשני היודע לשנות את פניו, פעם אחר פעם: מן ה”נואר” אל רומן המתח, מן המתח אל הראליזם המלוכלך, וממנו אל האגדה.

כאן, בתוך האגדה, זעם מרגש את הקורא, מטלטל אותו והופך אותו לשותף מלא באשליותיהן של הדמויות, כאשר ברקע הידרדרות הכלכלה בארגנטינה.

“זעם” הוא רומן נועז וחתרני הכתוב בצורה מרומזת וקלילה. בזכות הנימה הקולנועית וה”פּוֹפּית” לכאורה שלו מתקבלת חוויית קריאה מרעננת וסוחפת.

.

לרוץ – ז’אן אשנוז

אמיל הנער בכלל לא אוהב ספורט. זה נראה לו בזבוז זמן, וריצה בפרט נראית לו שחיקה מיותרת של הנעליים, אבל החבר’ה דוחקים בו והוא מצטרף, מתוך נימוס. בלי כוונה הוא מגלה שזה דווקא לא רע, ומתחיל לרוץ להנאתו. משם הדרך לתחרויות בין-לאומיות ואפילו לאולימפיאדה מהירה כמעט כמוהו. הוא שובר עוד ועוד שיאים, מפתיע אפילו את מי שכבר מצפה ממנו לנצח. ברקע מתרחשת מלחמה, ואחר כך משטר טוטליטרי, ואמיל נאלץ להתאים את עצמו לנסיבות.

ז’אן אשנוז מספר לנו על חייו של אמיל ז’טופק, מתוך שגרה, כלאחר יד. סיפורו של “הקטר הצ’כי”, שהוא גם סיפורה של ההיסטוריה הצ’כוסלובקית, ממלחמת העולם השנייה וכיבוש הגרמנים ועד הכיבוש הסובייטי מובאים בפני הקורא בשפה ישירה ונונשלנטית, ולנו נותר רק לנחש את גודלו של המעמד והסיפור.
.

למוח של הימלר קוראים היידריך (HHhH) – לורן בינה

זהו סיפור על נסיון ההתנקשות באיש המסוכן ביותר ברייך ה-3, ריינהרד היידריך, ראש הגסטאפו, ראש שרותי הביון הנאציים, המפקד של אייכמן, יד ימינו של הימלר, המוח שמאחורי ה”פתרון הסופי”, “התליין מפראג”, שנקרא באס-אס  HHhH, שזה ראשי תיבות למילים: “למוח של הימלר קוראים היידריך”.

זהו סיפור היסטורי דקומנטרי שנכתב כמו ספר מתח ממעלה ראשונה ובסגנון כתיבה מקורי ומפתיע שמצליח לסחוף ולרתק מהרגע הראשון ועד האחרון.

.

.

.

הארנבת עם עיני הענבר – אדמונד דה ואל

משפחת אֶפרוּסי היתה שושלת יהודית רבת עוצמה של בנקאים, ששגשגה באירופה של המאה התשע עשרה והטביעה את חותמה על חיי הכלכלה, החברה והאמנות באודסה, בפריז ובווינה. אולם לאחר מלחמת העולם השנייה, כל שנותר מהאימפריה האדירה הזו היה אוסף נדיר של 264 פסלונים יפניים מיניאטוריים, שגודלם אינו עולה על קופסת גפרורים. את האוסף ירש אדמונד דה ואל, בן לכומר אנגליקני ומאמני הקרמיקה המובילים בעולם.

הארנבת עם עיני הענבר הוא סיפור על אוסף של חפצים זעירים, שבריריים ומלאי עוצמה, הארוג אל תוך סאגה כבירה המקיפה יבשות ושנים של מלחמה ושלום. זהו ספר בעל תנופה ומעוף של רומן ואיכויות של ספר עיון, המקים לתחייה עולם של פאר, תקווה ואימה; יצירה אלגנטית ומעוררת מחשבה על זהות, אמנות ותורשה, ועל כוחה המעצב של ההיסטוריה.

באשמת הכוכבים – ג’ון גרין

מדובר בסיפור אהבה בלתי שגרתי לחלוטין, בין בחור “לוהט” (זה ציטוט מהספר) לבין בחורה שנראית כמו נטלי פורטמן של תחילת שנות האלפיים (שוב ציטוט).

זהו סיפור אהבה מהסוג ששובר את הלב ומרחיב אותו בעת ובעונה אחת. ספר רצוף תובנות מטלטלות על החיים ועל המוות, על האהבה ועל מה אתה מצפה שהחיים שלך יהיו ומה יגרום לך להרגיש מסופק מהחיים שלך, ולא משנה באיזה שלב או נסיבות אתה עומד לסיים אותם.

זה גם סיפור על ספר שמשנה לאנשים את החיים ועל מסע בעקבות ספר שמשנה לך את החיים שזה משהו הרבה יותר נדיר מהחיים והמוות.

1Q84 – הרוקי מורקמי

1Q84 מתרחש בשנת 1984 בדיונית, שנה שבה מגלות שתי הדמויות הראשיות שאולי יש יותר ממציאות אחת, ותמיד, אבל תמיד, צריך להיזהר. בסגנונו המוכר והאהוב, מורקמי בורא עולם שבו שני ירחים צפים בשמים ומשרטט דיוקנאות מורכבים ושובי לב של נפשות אבודות.

זהו סיפורה של אאוממה, מאמנת כושר מוכשרת ביותר שהוריה השתייכו לכת עובדי ה’, ווכהשלמת הכנסה (למרות שהכנסה זה הדבר האחרון שמעניין אותה) היא עובדת כרוצחת שכירה בשירותה של אלמנה הפועלת נגד גברים שהתעללו בנשותיהם. כתחביב, היא אוהבת לתפוס גברים קרחים בגיל העמידה בבארים ולעשות איתם סקס סוער.  זהו גם סיפורו של טנגו, שגדל ללא אם, עם אב קשוח ובלתי רגיש, גאון מתמטיקה, שעובד לפרנסתו במכינה למתמטיקה של האוניברסיטה ומצליח לשלהב את הסטודנטים שלו בהתלהבות שלו מעולם המספרים והנוסחאות, ובשעות הפנאי הרבות שלו מנסה לכתוב רומן ולהיות סופר. שניהם לא נשואים, אין להם משפחה נראית לעין, ולמעשה מנהלים את חייהם בבדידות מזהרת, ממנה הם נראים די מרוצים.

הסיפור מתחיל להסתבך כשטנגו מתבקש לשכתב בעילום שם סיפור משונה של נערה בת 17 שכתבה סיפור דמיוני אך מלא השראה על אנשים קטנים (little people) שטווים פקעות של אויר. והאנשים הקטנים האלה, הם מסבכים את כל הסיפור..

תחושה של סוף – ג’וליאן בארנס

האם מה שנותר בזיכרוננו הוא תמיד מה שראינו בעינינו? כמה פעמים אנחנו מתאימים, מקשטים ועורכים קיצורים ערמומיים בסיפור חיינו כדי שיתאים לצרכינו וילווה אותנו לכל חיינו? וככל שהחיים מתמשכים, מתמעטים האנשים שיכולים לערער על תיאורנו, להזכיר לנו שחיינו אינם חיינו, אלא רק הסיפור שסיפרנו על חיינו, סיפור שסופר אולי גם לזולתנו, אבל – בעיקר – לעצמנו.

אדריאן פיין מצטרף כצלע רביעית לטוני, ולשני חבריו, כולם מתבגרים בתיכון שמחכים שהחיים כבר יתחילו. אדריאן הוא מעט יותר רציני מהם אבל הרבה יותר חכם. את נעוריהם, הם מעבירים במאבק סמוי על ליבו של אדריאן.  כשהלימודים מסתיימים נשבעים הארבעה להישאר חברים לכל החיים – וכל אחד פונה לדרכו.

עכשיו טוני בגיל העמידה. מאחוריו קריירה, נישואים וגירושים מוצלחים והוא מסתדר עם כולם. יום אחד הוא מקבל מכתב מעורך־דין שמודיע לו על ירושה בלתי צפויה ממקור לא צפוי: סכום כסף סמלי ויומן שכתב אדריאן פיין סמוך למותו. ניסיונותיו הנחושים לקבל לידיו את הירושה במלואה עולים בתוהו ומאלצים אותו לפשפש בעברו, לאמת ולהתעמת עם זיכרונותיו ועם מעשיו.

כשאלוהים היה ארנב – שרה וינמן

למה לאנשים טובים קורים דברים רעים? איך אנשים טובים לוקחים את הדברים הרעים שקורים להם? ואיך הם נותנים להם להשפיע על החיים שלהם?

זהו סיפורה של אלי, על משפחתה האנגלית שנפרסת משנות ה- 60 ועד כמעט היום, ועל מערכות היחסים המאוד אינטנסיביות שלה עם אחיה ג’ו, החברה הכי טובה ומוזרה שלה ג’ני פני, דודתה הלסבית וזקן מוזר שבא לגור בבית של ההורים שלה.

אלי היא מהאנשים הטובים שקורים להם ולקרוביהם דברים רעים. המון דברים רעים. “אם אלוהים לא יכול לאהוב אותי”, היא פותרת לעצמה את הבעיה, “אז ברור שאני צריכה למצוא  אחד שיכול.” המישהו הזה הוא ארנב המקבל את השם “אלוהים” ועוזר לאלי להתגבר על עשרות המכות הניחתות עליה ועל הקרובים לה בזו אחר זו, קטנות וגדולות.

ספר שגורם לך לחשוב, על הדברים הרעים והטובים שקורים לך בחיים, על הדרך שלך להתמודד עם הדברים האלה ולהשפיע על החיים שלך, על מערכות היחסים בתוך המשפחה ומחוצה לה, ועל האינטנסיביות שלהן, ובעיקר גורם לך לחשוב על אהבה, על החיים עצמם ועל הדרך המשונה שבה הם מתנהלים.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?