משחק החיקוי – סרט מעולה אבל הסיפור שמאחוריו עוד יותר

ווינסטון צ’רצ’יל אמר פעם שאיש לא תרם לניצחון על הנאצים יותר מאלן טיורינג. חבל שאף אחד לא ידע עד לפני כמה שנים מי זה אלן טיורינג. אבל עכשיו מגיע הסרט הביוגרפי על חייו שמצליח להיות גם מותחן וגם דרמה מרגשת מאוד ועוד עם השחקן הכי נחשב בסביבה בנדיקט קמברבאץ’ שמשחק אותו מדהים.

אז רק כדי להסביר קצת, אלן טיורינג היה גאון מתמטי, שנולד בבריטניה ב- 1954. הוא הנחיל לעולם את מכונת טיורינג – מודל מופשט לאופן פעולתו של המחשב, ואת מבחן טיורינג – מבחן הבודק האם למכונה כלשהי יש בינה מלאכותית שלא תאפשר להבחין בינה לבין אדם. בצד המעשי הוא נחשב לאחד השותפים העיקריים אם לא המוביל בפיצוח מכונת ההצפנה “אניגמה” של הצבא הגרמני – פיצוח שתרם ע”פ המומחים לקיצור המלחמה באירופה בפרק זמן שבין שנתיים לארבע שנים, ומנעה עוד 14-20 מיליוני קורבנות!!!!!

עיכלתם? ועכשיו ההמשך (שהוא קצת ספוילר לסרט אבל לא ממש, רק ברמת העובדות). טיורינג שם קץ לחייו בשנת 1954, שבועיים לפני יום הולדתו ה-42, ע”י אכילת תפוח מורעל, (מחווה לסרט האהוב עליו, שלגייה ושבעת הגמדים – כן, אתם מתחילים להבין איזה סוג של אדם הוא היה) וזאת בעקבות תופעות לוואי איומות שסבל מהן בעקבות טיפול הורמונלי שנכפה עליו לאחר שהורשע בהומוסקסואליות, שהייתה באותן שנים עבירה פלילית בבריטניה, שלא אפשרו לו להמשיך לעבוד על המצאות נוספות.

במשך שנים, הוא הועלם באופן מוחלט מעל דפי ההיסטוריה, ורק ב- 2009, בעקבות עצומה של אזרחים, התנצל ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, התנצלות רשמית ופומבית בשם הממשלה הבריטית על “היחס המחריד שנהגו כלפי טיורינג”, וב-2013 העניקה לו המלכה אליזבת השנייה חנינה שלאחר המוות.

ועכשיו הסרט המצויין הזה, מביא את סיפורו לקדמת הבמה ולתפוצה בינלאומית, ועל כך כבר מגיעים לו שבחים רבים. תוסיפו את העובדה שמדובר בסרט מצויין וקיבלתם עסקת חבילה שאי אפשר לסרב לה.

הסרט מתמקד בתקופת נעוריו של טיורינג, בה נבנית התשתית להבנת אישיותו המורכבת, ובשנות המלחמה במערכת ההצפנה הנאצית שם הוא נלחם בכל החזיתות בכדי להגשים את חלומו, למרות הסיכויים האפסיים שזה יצליח, ובעיקר כי אף אחד חוץ ממנו לא ממש מבין על מה הוא מדבר ובטח לא מאמין בו שיצליח.

אחד הגורמים המרכזיים להצלחת הסרט, מלבד העלילה המרתקת, הוא המשחק המצוין של קמברבאץ’, השם החם ביותר בעולם המשחק, שגם דומה לטיורינג באופן מדהים, וגם מצליח להעביר, אמנם באיפוק רב כיאה לסרט אנגלי את המורכבויות העצומות של נפשו, ואת האישיות הגבולית של טיורינג. עוזרים לו שחקני המשנה המצויינים ובראשותן קירה נייטלי המקסימה בתפקיד המתמטיקאית המבריקה שעומדת לצידו.

אז תלכו לראות. גם כי הוא כנראה יזכה בכמה אוסקרים אבל בעיקר כדי להחשף לאחד הסיפורים המדהימים של ההיסטוריה האנושית, ששזורים בו היטב פיסת היסטוריה ששינתה את פני העולם אבל גם סיפור אישי קורע לב, של אדם שהיה שילוב של גאון עם תסמונת אספרגר, אבל מלא בבטחון עצמי עם סיפור חיים שלא הייתם יכולים אפילו לדמיין, וסוף טראגי שאותו בטח לא הייתם יכולים לדמיין בעולם של היום.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?