את לי לילה – סרט ישראלי נפלא על מציאות מופלאה

בסוף השבוע עלה לאקרנים סרטו המדובר וזוכה הפרסים של אסף קורמן ״את לי לילה״.

הסרט הוא סיפור משפחתי שמבוסס על סיפור משפחתי. הבמאי קורמן נשוי לשחקנית הראשית לירון בן שלוש שגם כתבה את התסריט שמבוסס על המציאות שבה גדלה.

לירון היא חלי, צעירה בת 27 שמקדישה את חייה לטיפול באחותה הצעירה גבי, הסובלת מפיגור שכלי. את גבי משחקת דנה אבגי, חברת ילדות של הבמאי, והיא שוברת את הרף הגבוה שהציבה לעצמה ועושה עבודה פשוט מדהימה.

הסיפור הוא די פשוט, וככה הוא גם מצולם ומוצג. חלי וגבי גרות יחד באותה דירה, וחיות חיים דלים, משעממים וחוזרים על עצמם, תוך התמודדות עם הקשיים שהפיגור של גבי מעמיס על שתיהן. מצד שני הן שואבות כוח זו מזו ונראה שאחת היא כל עולמה של השנייה. עד שנכנס גבר לחייה של חלי, משנה את מאזן הכוחות אבל ממש לא בדרך הצפויה. הוא מקבל את גבי כמו שהיא וגם את הקשיים שבחיים לצידה. דווקא חלי היא זו שקשה לה להסתגל למציאות הזוגית החדשה וליציאה של גבי מחוץ לכנפייה המגינות.

כוחו של הסרט בפשטותו ובישירותו. גבי היא מפגרת לא זוהרת. היא פשוט מפגרת. והיא גם לא תחלץ מהפיגור הזה בסוף הסרט או תתגבר עליו. חלי, לא מקריבה את חייה למען אחותה אלא עושה את זה מתוך בחירה, שממש מגדירה אותה עד שלעיתים נדמה שאלו החיים היחידים שהיא רוצה.

כשנכנס לחייה של חלי זוהר, ששמו אולי ניתן לו בהקשר לשם הסרט ולשיר הנושא שמבוסס עליו, הוא מקבל את גבי כמו שהיא. להפתעת חלי וכמובן גם הצופים. המשולש שנוצר איננו קל לפיצוח והוא מורכב מאינסוף התמודדויות של כל הדמויות עם הסיטואציה הסבוכה גם כך.

הגדולה של הסרט בעיני, מלבד המשחק מעורר ההשתאות של דנה אבגי וגם של לירון-חלי ויעקב זאדה דניאל בתפקיד זהר, היא הפשטות שבה מוצגת המציאות המורכבת. גם הסצנות הקשות ביותר מוצגות בישירות ובכנות שהיא מצד אחד מכאיבה ושוברת את הלב אבל מצד שני מקבלת ומאפשרת.

לכל אחד יש את הקשיים שלו. אלה הקשיים של גבי ושל חלי. אבל גם לכל אחד יש את ההזדמנות להיות מאושר. כן, גם לגבי וחלי. האם הן יזכו להשיג אותה? אולי כן, ואולי לא. ככה זה בחיים.

סרט חובה!

“רק אותך אוהב הלילה
דימדומים ומנגינות
והמתנה שלי הלילה
בלי אותן האכזבות.

כה זרה את לי ולמה
הלכת לי לעולם אחר
לפעמים אני חושב
איך לאהוב אותך הלילה
מה לי לילה, מה לי יום
מה לי לילה.”

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים אחרונים

הכל זה מלמעלה — התערוכה

לא. לא חזרתי בתשובה. אבל מי שעוקב אחרי קצת, בטח כבר יודע שבשנתיים האחרונות אני מצלמת עם רחפן תחת הכותרת #הכלזהמלמעלה.

הילדה הכי קטנה שלי בת 12!

הילדה הכי קטנה שלי כבר בת 12. כשחשבתי מה לכתוב לך, מצאתי בלוג שכתבתי בתאריך ה-8 בינואר 2012, בדיוק לפני 7 שנים. הוא נקרא “הילדה הכי

סליחה

סליחה, אפשר לבקש סליחה? כן בבקשה הגעת למקום הנכון אנחנו פתוחים כל יום בין תשע לשש ממי תרצי לבקש סליחה? סליחה, לא הבנתי “מהמקום”? “מחברו”?